Get Adobe Flash player

81. rocznica Zbrodni w Katyniu

Decyzja podjęta 5 marca 1940r. z pewnością znajduje się w pamięci wielu Polaków. To właśnie 5 marca 1940r. na najwyższym szczeblu sowieckich władz, na podstawie pisma, które ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria skierował do Stalina.

Czytaj więcej...

NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU!

Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy o Autyzmie, natomiast 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, który ma na celu podnoszenie wiedzy społeczeństwa na temat tego zaburzenia.

Autyzm jest zjawiskiem bardzo złożonym i trudnym do zdefiniowania. Ogólnie określa się go jako całościowe zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego etiologia nie jest do końca znana. Wpływ na jego ujawnienie się mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Według szacunkowych danych w Polsce jest ok. 30 tys. osób chorych na autyzm, w tym 20 tys. dzieci oraz 10 tys. osób dorosłych (dane ze strony: http://www.autyzm.zgora.pl.)

Czytaj więcej...

Świąteczne Wielkanocne Życzenia

Świąteczne Wielkanocne życzenia
dla całej  wspólnoty szkolnej ZSO w Siennie
składa klasa I LO wraz z Samorządem Uczniowskim Liceum Ogólnokształcącego

Kreatywna Pedagogika w II klasie LO

Na zajęciach elementy pedagogiki i psychologii uczniowie klasy IITA i IITB LO  w ramach dodatkowej aktywności, wykonali kompozycje wiosenno - świąteczne. Korzystając z wiedzy teoretycznej dotyczącej procesów poznawczych i ich zaangażowania w proces uczenia się postanowili sprawdzić swoje kreatywne możliwości. Okazało się, że przygotowanie a także wykonanie przez nich prac, przyniosło wszystkim dużo zadowolenia, a niektórzy „odzyskali” swoje artystyczne zdolności.

Czytaj więcej...

GODZINA DLA ZIEMI, GODZINA DLA BAŁTYKU

APEL do społeczności szkolnej

 W związku ze zbliżającą się 27-go marca międzynarodową akcją ekologiczną „GODZINA DLA ZIEMI” z WWF-Polska, uczniowie z grupy biologiczno – chemicznej klasy IIa LO: Adriana P., Karolina P., Natalia L., Patrycja Ś., Wiktor G., Wiktoria M., Zuzanna C., przygotowali „Apel do społeczności szkolnej ZSO w Siennie”, aby za jego pomocą przybliżyć ideę akcji i zachęcić wszystkich do udziału w niej.

Tegoroczna akcja poświęcona jest Morzu Bałtyckiemu i nosi tytuł „GODZINA DLA BAŁTYKU”. Ekosystem Morza Bałtyckiego dotknięty jest wieloma problemami ekologicznymi. Uczniowie opracowali także komunikaty o pięciu problemach Bałtyku, aby zapoznać wszystkich ze skalą zagrożeń naszego morza. Opublikowali na swoich mediach społecznościowych udział w akcji z #godzinadlabałtyku.

Czytaj więcej...

Poezja jest dobra na wszystko...

Codzienność w czasach pandemii dla nas uczniów  jest mało ciekawa. Przez większość dnia widzimy ekrany komputerów. Nasze kontakty ograniczamy do rozmów telefonicznych i na różnorodnych komunikatorach. Rozpoznajemy się jedynie po ikonkach w czasie zajęć zdalnych.

Jak się jednak okazuje, są tacy uczniowie, którzy podejmują ambitne próby literackie, w ten sposób wyrażają swoje uczucia i emocje. Zachęcamy do wysłuchania utworów napisanych przez Łukasza. Teksty bawią i wzruszają, więc na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Czytaj więcej...

Światowy Dzień Zespołu Downa

Nadejście wiosny 21 marca, to nie jedyna okazja do świętowania. Tego dnia obchodzony jest również Światowy Dzień Zespołu Downa. Kampania pod patronatem ONZ prowadzona tego dnia to nie przypadek, ponieważ liczby 3 i 21 symbolizują  trzecie, „nadprogramowe” ramię w dwudziestym pierwszym chromosomie, którego obecność stanowi główną przyczynę tej wady genetycznej,  gdzie 21. chromosom składa się z trzech „ramion” zamiast dwóch. Jedno z nich jest więc „nie do pary”. Zdarza się, że osoby z zespołem Downa mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je w dwóch różnych skarpetkach. W ten wyjątkowy dzień, w którym miała miejsce trzecia  odsłona kampanii  Zespół Kolorowych Skarpetek, uczniowie starszych klas  ZSO w Siennie postanowili  online przyłączyć się do rozpropagowanej  akcji. Założyli kolorowe skarpetki, wykonali zdjęcia i postanowili  podzielić się swoją wrażliwością, wspierając  osoby z zespołem Downa i  dając im radość.

Czytaj więcej...

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021

Od 2011 r. zawsze 1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aby modlić się i wspominać bohaterów  antykomunistycznego podziemia zbrojnego.  Preambuła przyjętej w 2011 r. uchwały ustanawiającej święto głosi, że jest ono utworzone  “W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Czytaj więcej...

Ranking "Perspektyw"

Szanowni czytelnicy!

Z dumą informujemy Was, że w dorocznym ogólnopolskim rankingu Perspektywy Liceum Ogólnokształcące w Siennie zajęło wysokie miejsce, wyróżnione „srebrną tarczą”. Na liście najlepszych „ogólniaków” siennieńskie liceum znalazło się kolejny raz, w tym roku zajmując 55 miejsce w województwie mazowieckim (przed wieloma renomowanymi szkołami), a 209 w Polsce (w rankingu corocznie branych jest pod uwagę tylko tysiąc szkół). Jest to kolejny sukces naszych uczniów, przed którymi chylimy czoła za wyniki osiągnięte na egzaminie maturalnym w 2020 roku. Dziękujemy też nauczycielom – współautorom tego sukcesu w trudnym czasie pandemii. Mamy nadzieję, że po tegorocznej maturze będziemy mogli pochwalić się co najmniej takim samym wynikiem rankingu.

Tegorocznych absolwentów szkół podstawowych zapraszamy do „Sedlaka”!


Podkategorie