Get Adobe Flash player

„Mały Mistrz” w roku szkolnym 2016/2017

W roku szkolnym 2016/2017 Szkoła Podstawowa im. Teofila Banacha w Siennie przystąpiła do programu „Mały Mistrz”. Program ten dofinansowany był ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, samorządu wojewódzkiego i gminy. Skierowany był do dzieci klas I – III, a jego ideą było propagowanie aktywnej postawy.

Celem programu było:

  • zachęcenie nauczycieli do prowadzenia bardziej atrakcyjnych form zajęć ruchowych zgodnych z nową podstawa programową,
  • zachęcanie uczniów do podejmowania rożnych form aktywności fizycznej,
  • rozwijanie sprawności fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem uzdolnień koordynacyjnych,
  • monitorowanie stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów klas I - III,
  • zebranie materiału do szeroko zakrojonych badań poziomu sprawności fizycznej najmłodszych uczniów.

W ramach realizacji programu otrzymaliśmy profesjonalny sprzęt oraz komplet materiałów dla uczniów i nauczycieli. Uczniowie, po opanowaniu określonych sprawności i umiejętności ruchowych, otrzymywali odpowiedni znaczek, który wklejali do swojej legitymacji. Zdobywca kompletu sprawności otrzymał tytuł MAŁEGO MISTRZA. W naszej szkole  uczestnikami i realizatorami programu było 15 uczniów klasy pierwszej z wychowawczynią p. Marią Machel i nauczycielką wychowania fizycznego  p. Agnieszką Burek.

Na początku roku szkolnego przeprowadzono ankiety ewaluacyjne wśród dzieci i rodziców oraz testy sprawnościowe uczniów: bieg wahadłowy (10 x 5 m), zwis na drążku i marszobieg na 600m. Wyniki testów i ankiety dzieci i rodziców zostały naniesione do tabeli na stronie ,,Małego Mistrza”.

Od września uczniowie zaczęli zdobywać kolejne sprawności. Sprawność ROWERZYSTY zdobyli podczas zajęć na boisku szkolnym. Uczniowie zaznajomili się z podstawowymi przepisami i znakami drogowymi, zasadami bezpiecznego poruszania się na rowerze oraz wykazali umiejętnością jazdy na rowerze. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji w listopadzie i grudniu zdobywali sprawność BADMINTONISTY. Umiejętność odbicia lotki rakietką dla wielu maluchów okazała się nielada wyzwaniem. Kolejna sprawność GIMNASTYKA  nie stanowiła większego problemu. Dzieci z łatwością wykonywały ćwiczenia równoważne, przewrót w przód na materacu, czy ćwiczenia na drążku. Warunki atmosferyczne nie pozwoliły na realizację zimowych sprawności, dlatego w miesiącu styczniu i lutym zdecydowałyśmy o podjęciu działań umożliwiających zdobycie sprawności LEKKOATLETA. Biegi na różnych odcinkach, skoki w dal oraz rzuty na odległość i do celu sprawiły dzieciom wielką frajdę. Najwięcej jednak radości przyniosły zajęcia z piłką. Toczenie, kozłowanie, podania i chwyty, odbicia górne i dolne, prowadzenie piłki różnymi częściami stopy i strzał do bramki to umiejętności, którymi wykazali się zdobywcy sprawności PIŁKARZ.

Wykorzystując ciepłą pogodę w miesiącu maju i czerwcu, przystąpiłyśmy do nauki jazdy na hulajnodze. Umiejętność ta okazała się dla dzieci bardzo łatwa i dlatego na zakończenie ćwiczeń sprawnościowych z hulajnogami urządziłyśmy zawody. Wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i ćwiczyli, dlatego też otrzymali ostatnią – szóstą sprawność.  

W czerwcu przeprowadzono także testy sprawnościowe na zakończenie realizacji programu Mały Mistrz”. Wyniki umieszczone zostały na stronie ,,Małego Mistrza”, są one o wiele lepsze w porównaniu z wynikami testów przeprowadzonych  we wrześniu.

Program ,,Mały Mistrz” wspierał rozwój fizyczny dzieci, uczył umiejętności ruchowych, rozwijał zdolności motoryczne, zapoznawał z różnymi formami aktywności ruchowej. Pozytywne efekty uzyskane w tych obszarach zachęcą uczestników do podejmowania w kolejnych latach dalszych działań poprawiających zdrowie i jakość życia.

M. Machel, A.Burek