Get Adobe Flash player

„Dzień bez papierosa” - 2019

Dzień 31-go maja obchodzony jest na świecie jako „Dzień bez papierosa”. Ideą przewodnią tego dnia jest  zwrócenie  uwagi dzieci, młodzieży i dorosłych  na szkodliwość palenia papierosów, a także przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed niszczącymi skutkami zdrowotnymi spowodowanymi paleniem tytoniu, konsekwencjami społecznymi, środowiskowymi i ekonomicznymi używania tytoniu i narażenia na dym tytoniowy.

 „Dzień bez papierosa” obchodziliśmy także w naszej szkole. Uczniowie szkoły podstawowej - klas IV – VIII w ramach realizacji programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. „Bieg po zdrowie”, uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z pedagogiem oraz psychologiem szkolnym, przygotowali również  na lekcjach plastyki wymowne prace o nałogu palenia papierosów i jego szkodliwości dla zdrowia. Na zajęciach warsztatowych uczniowie      dowiedzieli się o między innymi o tym, jak nie dać się złowić nałogowi  i jak skutecznie , asertywnie mówić „NIE”.  Czerpiąc inspirację z niezwykle bogatej oferty ulotek profilaktycznych, przygotowane zostały też mini – plakaty, gazetki oraz hasła o szkodliwości palenia.

Korytarze szkolne zamieniły się 31-go maja w galerię prac uczniów i plakatów poświęconych tematyce nikotynizmu. Galeria wzbogaciła się również o gotowe plakaty antynikotynowe otrzymane ze Stacji SANEPID-u.

Wszyscy uczniowie szkoły mieli możliwość zapoznania się z przygotowanymi materiałami oraz przemyślenia skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych czynnego i biernego palenia tytoniu.