Get Adobe Flash player

W kierunku Namibii – spotkanie z misjonarzem

Dnia 20 listopada 2018r odbyło się spotkanie dzieci i młodzieży naszej szkoły  z księdzem kanonikiem Andrzejem Cieszkowskim, który prawie 20 lat przebywał w Afryce – w Zambii i Namibii na misjach. Spotkanie pt.: „Wspomnienia z misji w Afryce” przebiegało w dwóch grupach (I grupa – klasy IV – VII szkoły podstawowej, II grupa – klasy VIII szkoły podstawowej, III gimnazjum i I – III liceum ogólnokształcącego)  i zorganizowane było w związku z obchodami Tygodnia Edukacji Globalnej’ 2018.

Ksiądz misjonarz opowiadał o Namibii, afrykańskim kraju w którym spędził większość czasu oraz o pracy misjonarza. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się z opowieści księdza i przygotowanej prezentacji multimedialnej wielu ciekawych rzeczy o tym jednym z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących krajów Afryki.

 Namibia, zwana Krainą Pomarańczowych Wydm jest magiczna i niesamowita, pełna kontrastów i gigantycznych przestrzeni, pustelniczej samotności pośród piachów Pustyni Namib – uważanej za najstarszą pustynię świata oraz Pustyni Kalahari. To państwo w południowo-zachodniej Afryce, leżące nad Oceanem Atlantyckim, które graniczy z Angolą, Botswaną, RPA i Zambią, położone pomiędzy dwiema rzekami: Rzeką Pomarańczową na południu i Rzeką Okavango na północy.

Namibia jest ponad 2,5 razy większa od Polski, ma zaludnienie ok. 2,4 miliona mieszkańców, język urzędowy – to język angielski i afrykaans, waluta – dolar namibijski.

Jest to królestwo pustyni, gdzie deszcz pada kilka razy w roku, pełne życia i ciekawostek. Zobaczymy w Namibii rozległe parki narodowe, bezkresne pustynie, plaże, skaliste szczyty i płaskowyże oraz rzeki i bagna. Kraj ten jest domem niezliczonej ilości dzikiej zwierzyny i ptactwa, od lwów, żyraf, słoni, hipopotamów, antylop oryxów i kudu, krokodyli, jadowitych węży, skorpionów, itp.  do maleńkiej antylopki Duiker.                                      

  Ksiądz misjonarz opowiadał również o  życiu mieszkańców Namibii, ich zwyczajach, prawie państwowym, szkolnictwie, ubóstwie, chorobie AIDS, albinosach, oraz nowoczesności, która nie jest obca Afrykanom  ( fakt, że kto zamożniejszy to posiada lepszy telefon komórkowy; problem jednak z tym, że ludzie nie odnajdują się w tej nowoczesności i nie potrafią obsługiwać większości funkcji takiego telefonu).

 Bardzo dużo uwagi młodzieży skupił ksiądz na pracy misjonarza, opowiadał o sierotach, dzieciach ulicy, domach dziecka i szkole dla  dzieci upośledzonych fizycznie zakładanych przez misjonarzy. Mówił o opiece nad sierotami, o świętach religijnych Bożym Narodzeniu, Wielkanocy, Niedzieli Palmowej, Bożym Ciele – obchodzonych w odległej Afryce, wspominał o chrzcie świętym i I Komunii  Świętej afrykańskich chrześcijan.                                                    

Na koniec dzieci i młodzież mieli możliwość zadawania pytań księdzu misjonarzowi. Spontaniczność dzieci szkoły podstawowej w zadawaniu pytań była ogromna, a nasz gość cierpliwie na wszystkie odpowiadał. Spotkanie z księdzem misjonarzem okazało się wspaniałą lekcją globalną, zarówno dla uczniów podstawówki, jak i starszej młodzieży.